رهایی از ریفلاکس معده با مدیریت سبک زندگی

289
Loading...
graphicstock.com
graphicstock.com

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید سبک زندگی، نحوه و زمان غذا خوردن و همچنین استرس دلایل اصلی ابتلا به ریفلاکس هستند. این یعنی برخلاف بسیاری از بیماری‌ها، شما می‌توانید این بیماری را با اندکی تغییر در سبک زندگی‌تان مدیریت کنید.

چرا به ریفلاکس دچار می‌شویم؟

عواملی همچون سریع و باعجله غذا خوردن، پرخوری، چاقی، نبود مدیریت استرس و هیجان در زندگی، مصرف غذاهای آماده یا همان فست‌فودهای معروف حاوی مواد نگه دارنده، مصرف غذاهای تند و پر ادویه و همچنین ترشی، پوشیدن لباس‌های تنگ و دراز کشیدن بلافاصله پس از صرف غذا از مهم‌ترین عواملی هستند که پزشکان به عنوان عامل ریفلاکس از آن یاد می‌کنند.

نشانه اصلی ریفلاکس معده چیست؟

سوزش سر دل علامت اصلی ریفلاکس معده است. در محل اتصال مری به معده دریچه‌ای وجود دارد که وظیفه آن باز شدن هنگام عبور مواد غذایی از مری به معده و بسته شدن است تا شیره معده به داخل مری برنگردد. در صورتی که دریچه مری و معده به درستی عمل نکند و شیره معده که حاوی اسید و مواد سوزاننده است، وارد مری شود، مخاط پوشاننده مری به طور معمول دفاعی در برابر این مواد ندارد و در این صورت دچار آسیب دیدگی و بروز علایم ریفلاکس می‌شود.

چاره چیست؟

چاره اصلی برای درمان ریفلاکس معده، تغییر شیوه زندگی است. اصلاح سبک غذا خوردن، شیوه مدیریت استرس و کنترل هیجانات در بهبود علایم ریفلاکس تاثیر چشم‌گیری دارند.

استرس‌تان را مدیریت کنید

از آنجایی که مدیریت و کنترل استرس و اضطراب بسیار با اهمیت است، هر فرد باید بداند که چالش‍های زندگی خود را چگونه مدیریت و کنترل کند تا کمتر دچار بیماری‌های دستگاه گوارشی شود. پس استرس را از خود دور کنید. استرس باعث تمایل به مصرف غذاهای تند و یا فست فودها می‌شود که خود عاملی برای بروز ریفلاکس هستند.

غذاهای‌تان را هوشمندانه انتخاب کنید
اجتناب از غذاهای چرب، تند، غذاهای اسیدی مانند گوجه فرنگی، مرکبات، قهوه، نوشیدنی‌های کافئین دار و گازدار در بهبود علایم ریفلاکس تاثیرگذار است. هم‌چنین بهتر است با انواع کنسروها و غذاهای حامی مواد نگهدارنده یا فست‌فودهای چرب خداحافظی کنید.

چند وعده غذای مختصر بخورید
به جای خوردن سه وعده غذای حجیم، بهتر است به خوردن وعده‌های غذایی کوچک‌تر عادت کنید. وعده‌های غذایی بزرگ وارد آمدن فشار بیشتر به معده و بروز ریفلاکس می‌شود.

تنبل نباشید
حداقل سه ساعت بعد از صرف غذا دراز نکشید. توصیه پزشکان بر این است که هنگام خواب سر را ۳۰ درجه بالا ببرید تا اسید به معده بازنگردد یا دردی را هنگام خواب برای بیماران ایجاد نکند.

سیگار و قلیان را برای خودتان ممنوع کنید
سیگار و قلیان را ترک کنید. مصرف قلیان یا سیگار کشیدن باعث شل کردن و تضعیف ماهیچه‌های مری و افزایش اسید معده می‌شود.

الکل، علایم ریفلاکس را تشدید می‌کند
الکل ننوشید. الکل می‌تواند منجر به اسپاسم عضلات مری شود.

پیشنهاد : عسل طبیعی، تا حد زیادی علایم ریفلاکس معده را می‌کاهد.

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here