خانه MISC مردان بخوانند تا اسپرم قوی تری داشته باشند /باروری در مردان

مردان بخوانند تا اسپرم قوی تری داشته باشند /باروری در مردان

8137
Loading...
graphicstock.com
Loading...

آقایان بخوانند تا اسپرم قوی تری داشته باشند

نقش مرد در یک حاملگی خوب و بی‌نقص و تولد شیرخوار چنانچه از نقش زن بیشتر نباشد، کمتر نیست. شاید در این بین بتوان یک تفاوت بزرگ را تعریف کرد و آن ترتیب این نقش است. دانش پزشکی به آقایان پیشنهاد می‌کند که پیش از مبادرت برای باردار شدن زن، یک سری نکات مهم را رعایت کند تا کیفیت حاملگی و سلامت نوزادی که در ذیل به دنیا می‌آید در بالاترین حد خود واقع بوده باشد.

باید نقل کرد دو عامل اصلی در تولد شیرخوار مؤثر باشند. اگرچه زن ۹ ماه حاملگی را تحمل کرده و در پایان شیرخوار را به دنیا می‌آورد اما مرد هم نقش ویژه و غیرقابل حاشا خود در این فرآیند را دارد. برای یک حاملگی خوب و کامل، اسپرم باید در سلامت کامل بوده و در عین حال آنقدر قوی باشد که بتواند به تخم نفوذ کند. در این فرآیند مرد به مرحله ارگاسم می‌رسد که به همراه آن جریانی از میلیون‌ها اسپرم راهی رحم می‌شود. این اسپرم‌ها باید از نظر ساختاری سلامت و کاملا سرحال باشند تا در پایان حاملگی مورد نظر آن هم در سطحی برتر انجام شود. بروز هر مشکلی در هر یک از این مراحل باعث بروز آشفتگی در فرآیند باروری می‌شود.

فاکتورهای مختلفی در این بین تأثیرگذار هستند که از ویژگی‌های ژنتیکی گرفته تا سبک زندگی و تغییرات هورمونی، همه در این مراحل نقش اساسی را بازی می‌کنند. از این رو هر یک از این نکات در بارور بودن مرد و قدرت و سلامت اسپرم او تاثیر دارند. دقیقا به همین دلیل است که متخصصان علوم باروری تعیین یک عامل اصلی برای نبود بارور بودن مرد را کاری سخت می‌دانند.

اولین پیشنهاد به آقایان برای اینکه باروری اسپرم آنها در بالاترین حد خود باشد این است که رویه خوشحالی را در زندگی دنبال کنند. درحقیقت مردی که زندگی سالمی از بعد روحی و بهداشتی داشته باشد و در ذیل فرآیند بارورسازی زن را به برترین نحو امکانپذیر به عمل آورد، هیچ مشکلی در شکل‌دهی به یک حاملگی بی‌عیب و نقص نخواهد داشت.

اشتباه بزرگ

یک ایراد اساسی که می‌توان به بسیاری از بانوان و مردانی گرفت که به ایده بچه‌دار شدن هستند این است که ایده می‌کنند فرآیند لقاح را باید تا زمان مناسب متوقف سازند. درحقیقت بسیاری از زوج‌های جوان با این خیال اشتباه و برای به نهایت رساندن شانس حاملگی و انجام بهتر عملیات لقاح است، تا زمان مورد نظرشان رابطه و نزدیکی جنسی با همدیگر برقرار نمی‌کنند. این اشتباه از هنگامی آغاز می‌شود که زوج رابطه و نزدیکی جنسی خود را صرفا متمرکز و مرتبط با باردار شدن تصور می‌کنند. از این رو است که یکی از عوامل نازایی در آقایان و بانوان نبود برقراری رابطه و نزدیکی جنسی منظم و همیشه عنوان می‌شود.

دستگاه تناسلی مرد

پیش از شناخت برترین روش‌ها جهت انجام رابطه و نزدیکی جنسی منجر به لقاح، شناخت دستگاه تناسلی مرد کمک زیادی به زوج می‌کند. درحقیقت با این کار با فرآیند تولید اسپرم در مرد و در ذیل مراحل بارورسازی تخم آشنا می‌شویم. دستگاه تناسلی مرد شامل بیضه است که تستوسترون و اسپرم تولید می‌کند. برآورد می‌شود که تولید اسپرم ۷۲ روز به طول می‌انجامد. اسپرم‌های ساخته شده در ذیل در قسمت خارجی بیضه‌ها ذخیره‌سازی می‌شوند. این ذخیره‌سازی بین ۱۵ تا ۲۵ روز صورت می‌گیرد و در این مدت بالغ شده و به سطحی می‌رسند که به نوعی قدرت شناور شدن و حرکت را پیدا می‌کنند.

بعد از آنکه مرد به مرحله ارگاسم می‌رسد، اسپرم‌ها از مجاری آلت تناسیلی حرکت کرده و به خروجی آن می‌رسند. در این بین نباید از نقش پروستات غافل شد که با تولید مایعی مناسب و حیاتی، شروط ضروری برای شناور شدن اسپرم‌ها را جمع آوری می‌کند. در ذیل این فرآیند، اسپرم‌ها وارد بدنی از زن بنام ?گردن رحم? می‌شوند. بعد از آن رحم و در پایان لوله ‌فالوپی یا همان لوله‌های رحمی مقصد نهایی اسپرم‌ها خواهند بود. درصورتی که در این مناطق تخمی موجود بوده باشد عملیات بارورسازی آن پیش از راهی شدن به سوی محیط اصلی رحم و آغاز رشد آن، آغاز می‌گردد.

تأثیر لاغری مرد در کیفیت باروری

مطالعات پزشکی نشان می‌دهد در زوج‌هایی که مرد دارای اضافه وزن بوده و حتی در شروط بدتر، ?چاق? قلمداد می‌شود و در نقطه مقابل، زن در حالت معمولی قرار دارد، فرآیند آبستن شدن زن نسبت به سایر زوج‌هایی که هیچ یک چاق نیستند طولانی‌تر صورت می‌گیرد. همچنین بعضی تحقیقات نمایان کرده است که اضافه وزن و در مرحله بدتر آن که به چاق شدن منجر می‌شود، قدرت اسپرم‌ها و در کل مقدار باروری آقایان را تحت تأثیر نهاده و کاهش می‌دهد. تأثیر اصلی این حالت چیزی نیست جز کمیت کمتر اسپرم‌ها و همچنین کاهش قدرت آنها در شناور بودن. حتی بعضی از این مطالعات ثابت کرده که DNA اسپرم آقایان چاق دارای آسیب‌هایی است که نتیجه نهایی آن نبود باروری است.

پیشنهاد جدی به آقایان

به دلیل داشته باشید اضافه وزن و چاق شدن تنها زندگی خصوصی شما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد بلکه برای این دسته از آقایان، پدر شدن در بسیاری از نکات به یک آرزوی سخت و حتی دست نیافتنی مبدل می‌شود. تحقیقات نمایان کرده تجمع بسیار چربی‌ها در بخش‌های گوناگون بدن آقایان چاق با ایجاد تغییرات نامشخص در تستوسترون و سایر هورمون‌های مرتبط با باروری آقایان در رابطه است.

تأثیر تغذیه در باروری آقایان

بسیاری از متخصصان تغذیه و متخصصان معالجه نازایی به این مورد اشاره می‌کنند که نقش تغذیه در جفت گیری کردن آقایان چندان روشن نیست. جدای از اینکه علوم تازه هنوز قادر نبوده پاسخی مناسب برای این معما یابد اما منطق حکم می‌کند که مردانی که به ایده پدر شدن هستند به مراتب باید نسبت به سایر آقایان تغذیه باکیفیت‌تری داشته باشند و در برنامه غذایی روزمره شان از طیف متنوعی از گروه‌های غذایی میوه جات و سبزی ها که منابع غنی از ویتامین‌ها و فیبرها به کمیت می‌آیند بهره گیرند.

ثابت شده که میوه‌ها از جمله منابع غذایی ارزشمندی هستند که انبوهی از ضد اکسیدان‌ها را در خود دارند که می‌توانند به تولید هرچه باکیفیت‌تر اسپرم یاری رسانند و البته کاملا بدیهی است که اسپرم سلامت یعنی شانس بالای باروری. همچنین آقایان باید بیشتر از غذایی بهره گیرند که پر از فیبر هستند.

ارزش مهار همیشگی فشار خون و دیابت در آقایان

پزشکان پیشنهاد می‌کنند که با زیر نظر نهادن همیشگی ناراحتی‌های پزشکی نظیر بیماری فشار خون بالا و دیابت، شانس آقایان برای به نهایت رساندن شانسشان در بارورسازی تخم ازدیاد چشم‌گیری پیدا می‌کند. حتی ثابت شده که بیماری ?فیبروز کیسه‌ای? که طی آن رگ‌های بیضه بزرگ‌تر شده و در نتیجه با گرم‌تر شدن آن، اسپرم‌ها به سرعت از بین می‌روند هم باروری آقایان را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به دلیل داشته باشید حالات روحی نظیر افسردگی، پریشانی و فاکتورهای دیگری نظیر ناخوشی های مزمن و پروستات دارای عملکرد ناقص تأثیر منفی در جفت گیری کردن آقایان دارد. حتی بسیاری از متخصصان بهره گیری از مکمل‌های تستستورون را هم در کاهش قدرت باروری آقایان تأثیرگذار می‌دانند زیرا ثابت شده که این مکمل‌ها سطح تولید چنین هورمون حیاتی برای باروری در آقایان را کاهش می‌دهد.

در عین حال بعضی تحقیقات نشان داده‌اند که یک سری از داروهای شیمی درمانی و پرتودرمانی (که برای معالجه بیماری سرطان استفاده کرده می‌شود) هم می‌تواند به نابارور شدن همیشگی آقایان منجر شود. به همین دلیل به مردانی که به پزشک متخصص باروری مراجعه می‌کنند پیشنهاد می‌شود تمامی این نکات را به آگاهی وی برسانند.

انجام حرکات مناسب و همیشه ورزشی

از نظر علمی ثابت شده انسان هایی (مردانی) که بیشتر ورزش می‌کنند و در عین حال انجام حرکات ورزشی را با پیوستگی و نظم بیشتری دنبال می‌کنند کمتر دچار دلهره و استرس شده و مدام احساس بهتری نسبت به خود دارند. البته باز هم باید به رعایت چندین مورد مهم توجه ویژه داشت. بر اساس بعضی مطالعات پزشکی انجام شده روی طیف گسترده‌ای از آقایان که در سن مناسب برای پدر شدن قرار دارند، ورزش‌های سنگین و طاقت‌فرسایی نظیر دویدن‌های دراز مدت و یکسری (نظیر شرکت در دوی ماراتن) و ورزش‌های سه گانه شاید برای قدرت باروری آقایان صدمه رسان هستند.

به تازگی مطالعه دلچسب توجهی درخصوص تأثیر بهره گیری از دوچرخه بر قدرت باروری آقایان درز کرده است. این مطالعه نشان می‌دهد مردانی که برای یک دوره محدود در کلینیک‌های باروری شرکت کرده و همزمان برای حداقل ۵ ساعت در هفته از دوچرخه استفاده می‌کردند اسپرم‌های کمتری داشته و در عین حال مقدار تحرک آنها نسبت به سایر مردانی که چنین حرکات ورزشی و اسپرت را انجام نمی‌دهند، کمتر است.

این دو عامل یعنی کمیت کم اسپرم و کم تحرکی آنها با نازایی در آقایان رابطه مستقیم دارد. با این حال حداقل درخصوص دوچرخه سواری (که عادت و تفریح ورزشی بسیاری از آقایان در سرتاسر دنیا به کمیت می‌آید) و رابطه احتمالی آن با عملکرد ناقص اسپرم‌ها چیزی ثابت نشده است.

بهره گیری از مولتی ویتامین‌ها

به طور کلی پیشنهاد می‌شود آقایان و به خصوص آنهایی که مد نظر گیرند تا به زودی پدر خطاب شوند از مولتی میتامین‌ها بهره گیرند. تحقیقاتی که در سال‌های گذشته انجام شده عمدتا بر بی‌خطر بودن آنها و در عین حال مهم مزیتی که برای سلامت کلی آقایان دارد تأکید داشته است.

در بسیاری از مولتی ویتامین‌ها ردپای خوشحال کننده ضد اکسیدان‌ها مشاهده کرده می‌شود. در این خصوص باید به ویتامین‌هایی نظیر C و E اشاره کرد. همچنین مواد معدنی نظیر سلنیوم و روی هم دریایی از ضد اکسیدان‌ها هستند. حتی بعضی از تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد که ضد اکسیدان‌ها باعث ازدیاد کمیت اسپرم‌ها و تحرک آنها می‌شود و این خبری خوشحال کننده برای آن دسته از مردانی است که بنا به دلایلی قدرت باروری آنها در سطح پایینی قرار دارد.

به طور کلی می‌توان متصور شد که ضد اکسیدان‌ها کیفیت اسپرم‌ها را هم ازدیاد می‌دهد و این بدان خاطر است که از آنها درمقابل رادیکال‌های آزادی که بهDNA اسپرم‌ها صدمه می‌رسانند حفاظت می‌کند.

رابطه باروری در آقایان و سن

آقایان هم مشابه بانوان در بدن خود ساعت بیولوژیکی دارند که گویا هر لحظه درحال تیک تاک کردن است. از نظر علمی ثابت شده که قدرت باروری آقایان به مراتب دیرتر از بانوان کاهش می‌کند. در آقایان کاهش سطح هورمون تستوسترون از ۵۰ سالگی به بعد مشاهده می‌شود که این می‌تواند عملکرد اسپرم را تحت تأثیر نهد. همزمان که مرد وارد روزگار میانسالی می‌شود از کمیت اسپرم‌های سلامت و تحرک آنها هم کاسته می‌شد.

حتی معلوم شده DNA اسپرم مردانی که سن بالاتری دارند دارای صدمه های بیشتری است که قادر می باشد روند باروری را مختل و کند نماید. تمامی این عوامل بدان معناست که پدر شدن این دسته از آقایان – که سن بالایی دارند یعنی ۵۰ سال به بالا – به احتمال کمتری روی می‌دهد.

همچنین هرچه سن مرد ازدیاد یاید، احتمال بروز اختلالات ژنتیکی در اسپرم‌ها هم بیشتر می‌شود تا جایی که ثابت شده مردانی که در سن دار صاحب بچه می‌شوند بیشتر احتمال دارد که پدر کودک دچار به Autism اوتیسم (خودشیفتگی)، اسکیزوفرنی یا حتی سندروم داون شوند.

بلایی که سیگار بر سر اسپرم‌ها می‌آورد

اگردرخصوص رابطه دوچرخه‌سواری و انجام حرکات ورزشی و حتی نوع تغذیه با باروری در آقایان شک و تردیدهایی موجود بوده باشد اما حداقل درخصوص سیگار کشیدن خبری از تردید نیست. تحقیقات وسیعی نمایان کرده است که استعمال سیگار با کاهش کیفیت اسپرم‌ها در رابطه مستقیم است به طوری که معلوم شده مردانی که سیگار می‌کشند اسپرم‌های کمتر و کم تحرک تری نسبت به سایر آقایان دارند. همچنین اسپرم آنها شکل و شمایل متفاوت و عجیبی در مقایسه با اسپرم مردانی دارد که مواد دخانی استعمال نمی‌کنند. البته تأثیر استعمال سیگار بر قدرت اسپرم در بارورسازی تخم هم ثابت شده است.

اثرات محیطی بر باروری آقایان

حتی محیطی که مرد در آن کار می‌کند هم بر کمیت، کیفیت و قدرت اسپرم او تأثیرگذار است. مردانی که در محیط کار مدام در معرض مواد شیمیایی و سمی نظیر مواد مورد استفاده در تمیزسازی و چاپ، سموم کشاورزی و فلزات سنگین قرار دارند به طور غیرمستقیم اما حتمی از نظر دانش پزشکی به اسپرم‌ها و عملکرد آنها صدمه می‌رسانند

*نظرات شما مايه دلگرمى ماست*

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here