بیماران دیالیزی و این رژیم غذایی مناسب

143
Loading...
graphicstock.com
Loading...

بیماران دیالیزی و این رژیم غذایی مناسب

اغلب بیمارانی که به نارسایی کلیه مبتلا هستند و دیالیز می شوند، دچار سوء هاضمه می گردند. این افراد به جای اینکه تغذیه ی خود را کامل تر و مقوی تر کنند، غذای کمتری می خورند و این باعث ایجاد ضعف در بدنشان می شود. بنابراین در اثر قوی نبودن بدن، تحمل دستگاه دیالیز برای آنها سخت خواهد شد.

عوامل متعددی چون بی‌اشتهایی – توکسی اوری – افسردگی و اختلالات عصبی روانی دیگر که در بیماریهای مزمن شایع است بیماران دچار نارسایی کلیه در دسته بیماران کاتابولیک قرار می‌گیرند.
و از طرفی با هر بار درمان مقداری از اسید کربنه‌های آزاد « حدود 8 گرم » از دست می‌رود که در دیالیزهای جدید و دیالیز صفاقی مقدار بیشتری از اسید آمینه از دست می‌رود و از طرفی با نارسایی کلیه ساخت بعضی از پروتئین ها مانند کارنتین Carnetenee که امروزه نقش بزرگی را برای کاتابولیک شدن آن نسبت می‌دهند، مختل می‌شود و به دلائل متعدد دیگر باید پروتئین از نوع مرغوب به این بیماران داد البته پروتئینافزونتر خود عوارضی چون نیاز به درمان بیشتر و افزایش پتاسیم و فسفر را به همراه دارد.
توصیه می‌شود روزانه 1-2 گرم پروتئین برحسب هر کیلو وزن به بیماران داده شود برای یک انسان 60 کیلویی حدود 150-130 گرم گوشت پخته بدون چربی و استخوان نیاز است. علت مرگ در 500% بیماران دیالیزی عوارض قلبی عروقی متاثر هیپرلپیدی است.
این بیماران دچار هیپرلیپیدمی نوع IV منتشر یعنی تری گلیسیرید، CDLVLDL هستند برای پایین آوردن لیپیدخون این بیماران رژیم غذایی توصیه می‌شود زیرا داروهای موجود ضد لیپید ایجاد عوارض کبدی شدیدی در این بیماران می‌کند و فقط در تری گلیسیرید بالاتر از mg/dl100 میتوان دارو داد آن هم با دز بسیار کم اما مهمترین مسئله در تغذیه این دسته از بیماران کالری کافی روزانه یعنی 35-30 کیلو کالری برحسب وزن بدن است.
علاوه بر مسائل ویتامینها که گفته شد ناگفته نماند که درمان با دیالیز ویتامین‌ها و املاح محلول در آب را با خود می‌برد لذا طبق جدول زیر رژیم غذایی روزانه این بیماران تعیین می‌گردد.

جدول غذایی روزانه بیماران تحت درمان، همودیالیز 12 ساعت در هفته و تحت درمان، با درمان‌صفاقی
کالری     35 کیلو کالری برای هر کیلو وزن به شرط عدم چاقی پ
پروتئین     1-2/1 گرم برای هر کیلو وزن از شروع دیالیز نگهدارنده
چربی     30-40 درصد کالری بدن از چربی‌های اشباع و غیر اشباع مصرف شود.
کربوهیدرات     60-70 درصد کالری بدن
فیبر     20-25 گرم
کلرور سدیم افزودنی     1-5/1 گرم
پتاسیم     40-70 میلی اکی والان
فسفر     10-15 میلی گرم برای هر کیلو وزن بدن
کلسیم     20-30 میلی گرم برای هر کیلو وزن
منیزیم     200-300میلی گرم
آهن – روی     10-15 میلی گرم ( هر کدام )
آب     1000-1500 سی سی
ویتامین‌ها     در حد مجاز « ویتامین‌های محلول در چربی ضروری نیستند »

آکا ایران

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here