نوشیدنی های خوب و بد برای دیابتی ها

208
Loading...
graphicstock.com
graphicstock.com
Loading...

دیابت یا همان بیماری قند یکی از آن دست بیماری هایی است که نیاز به مراقبت زیادی دارد و فرد دیابتی باید بیش از پیش مراقب خورد و خوراک خود باشد. عوامل متعددی در ابتلا به دیابت نقش دارد از جمله ژنتیک و به خصوص چاقی مفرط.
متأسفانه عدم کنترل این بیماری باعث بروز عوارض متعددی می شود که سلامتی را با خطرات جدی مواجه می سازد. بنابراین لازم است دقت بیشتری در خصوص تغذیه تان اعمال کنید. در این مطلب به نوشیدنی هایی می پردازیم که برای دیابتی ها مفید و مضر هستند. در بخش نخست نوشیدنی های مفید و مجاز برای این افراد و در قسمت دوم نیز نوشیدنی هایی که باید با احتیاط با آن ها برخورد شود. لطفاً با ما همراه باشید.
نوشیدنی های مناسب برای دیابتی ها
اگر خدای نکرده به دیابت مبتلا هستید و یا خودتان را در معرض آن می بینید لازم است بدانید که انتخاب یک نوشیدنی مناسب برای شما نیاز به دقت بالایی دارد. نتایج پژوهش های اخیر نشان می دهند این انتخاب باعث سردرگمی دیابتی ها می شود. به عنوان مثال قهوه را در نظر بگیرید. اکثر دیابتی ها درباره اینکه قهوه باعث بروز حالت مقاومت سلول ها به انسولین می شود و یا از آن جلوگیری می کند دچار تردید هستند. یا اینکه نوشابه های رژیمی باعث چاقی و افزایش وزن می شود و یا اینکه به لاغری کمک می کند؟ در این مطلب با استناد به نتایج پژوهش های انجام گرفته توسط محققان در خصوص نوشیدنی های مناسب و نامناسب برای دیابتی ها صحبت می کنیم.
آب همچنان بهترین نوشیدنی برای دیابتی ها است
آیا چند لیوان آب خنک به کنترل قند خون کمک خواهد کرد؟ این سوال مهمی برای دیابتی ها است. نتایج پژوهشی که در روزنامه Diabetes Care به چاپ رسیده است نشان می دهد آب چنین تأثیری دارد. به عقیده محققان افرادی که روزانه فقط دو لیوان آب می خورند در مقایسه با افرادی که روزانه به طور مرتب آب می خورند به میزان 30 درصد قند خون بیشتری دارند. به نظر می رسد که چنین تأثیری مربوط به هورمونی به نام وازوپرسین است که به کنترل میزان آب بدن کمک می کند. زمانی که بدن دچار بی آبی می شود میزان هورمون وازوپرسین در بدن افزایش پیدا می کند. در نتیجه کبد برای تولید قند خون بیشتر تحریک می شود.
روزانه چه میزان آب بنوشید؟
محققان توصیه می کنند که روزانه بین 6 تا 8 لیوان آب بنوشید. یادتان باشد که آب قابل توجهی در میوه ها و سبزیجات و همچنین نوشیدنی های دیگر وجود دارد. در هر حال توصیه می شود که روزانه به میزان لازم آب بنوشید تا بدنتان هیدراته بماند. خیلی از افراد با نوشیدن آب خالی مشکل دارند و تمایلی به آن نشان نمی دهند. محققان توصیه می کنند اگر عادت به نوشیدن آب ندارید سعی کنید قبل از هر وعده غذایی یک لیوان آب بنوشید. بعد از چند هفته نیز در بین وعده های غذا نیز یک لیوان آب بنوشید. به این ترتیب عادت به نوشیدن آب در زندگی تان نهادینه می شود.

شیر؛ نوشیدنی مناسب برای دیابتی ها

شیر گاو فقط مختص کودکان نیست. این نوشیدنی مفید سرشار از کلسیم، منیزیم، پتاسیم و ویتامین D می باشد که بدن به آن ها نیاز دارد. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که شیر به کاهش وزن کمک می کند. محققان روی 322 نفر که رژیم لاغری داشتند بررسی هایی انجام دادند. برخی از این افراد مبتلا به دیابت و برخی دیگر مبتلا به بیماری قلبی بودند.
نتایج بررسی ها نشان داد افرادی که روزانه حدود 360 میلی لیتر شیر نوشیده اند به طور متوسط 2.5 کیلوگرم بیشتر از افرادی که کمتر از این نوشیدنی مصرف کرده اند کاهش وزن داشته اند. شیر کم چرب یک انتخاب خوب برای افراد دیابتی است. بنابراین افزودن شیر به رژیم غذایی متعادل علاوه بر لاغری به کاهش فشارخون نیز کمک می کند.
چگونه مصرف کنیم و چقدر؟
محققان توصیه می کنند که روزانه 2 تا 3 محصول لبنی مصرف کنید که شامل شیر کم چرب نیز باشد. به نظرتان نمی توانید این میزان محصول لبنی میل کنید؟ توصیه می کنیم هر روز برای وعده صبحانه یک لیوان شیر بنوشید. از ماست به عنوان دسر استفاده کنید. توصیه می شود شیر را با غذا میل کنید تا بدنتان در زمان مصرف کربوهیدرات ها، افزایش قند خون را به خوبی کنترل کند. در واقع 12 گرم کربوهیدرات با هر لیوان شیر (معادل 8 انس) انتخاب درستی است.

چای نوشیدنی مناسب دیابتی ها است

چای فاقد کالری، خوش طعم و سرشار از آنتی اکسیدان ها است. این نوشیدنی برای دیابتی ها مناسب است. نتایج یک پژوهش چینی نشان می دهد که چای سیاه و نه چای سبز یا اولانگ، حاوی بیشترین میزان پُلی ساکارید است که قند را در خون کاهش می دهد. نتایج یک پژوهش آلمانی نشان می دهد که نوشیدن 4 فنجان چای در روز به کاهش 16 درصدی خطر ابتلا به دیابت کمک می کند. نوشیدن چای همچنین برای کاهش خطر سکته قلبی و بیماری های قلبی مفید است.
البته یادتان باشد که منظورمان چایی شیرین یا چای گلاسه های به خصوص صنعتی نیست که حاوی میزان زیادی قند است.
چه میزان و چقدر؟
برای اکثر افراد نوشیدن 4 تا 5 فنجان در روز کافی است. البته بهتر است توجه داشته باشید که کافئین خواب شبانه تان را دچار اختلال نکند. اگر نسبت به کافئین حساس هستید بهتر است به چای بدون کافئین نیز فکر کنید. یادتان باشد که از افزودن قند، شکر، شیر پرچرب و خامه به چایتان بپرهیزید.
قهوه با احتیاط
مصرف شود نتایج برخی از پژوهش ها حاکی از این است که مصرف کننده های قهوه کمتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند. قهوه حاوی ترکیبی است که اسید کلوروژنیک نام دارد و به نظر می رسد باعث کند شدن جذب قند در خون می شود. با این حال نتایج پژوهش های دیگری نیز نشان داده است افرادی که دچار دیابت هستند نباید در مصرف قهوه زیاده روی کنند. چون این نوشیدنی باعث افزایش میزان قند خون و یا حداقل افزایش فعالیت بدن برای سوخت و ساز قند می شود.

در واقع تاثیر قهوه در میزان قند خون به افراد بستگی دارد. اما مشکل اصلی بیشتر به آن چیزی که افراد دیابتی به قهوه اضافه می کنند مربوط می شود. قند، خامه و شیر پرچربی که معمولاً به قهوه اضافه می شود میزان قند خون و وزن فرد را افزایش می دهد و مشکل ساز می شود.
متخصصان توصیه می کنند که مصرف قهوه در این افراد نباید بیش از 2 تا 3 فنجان در روز باشد. برای افرادی که در کنترل قند خونشان مشکل دارند این میزان باید کمتر باشد. اگر خیلی به نوشیدن قهوه علاقه دارید بهتر است خودتان تاثیر آن را روی قند خونتان بررسی کنید. چون سوخت و ساز و قند خون هر فردی مخصوص خود وی است و نمی توان شرایط یکسانی برای همه در نظر گرفت.
نوشابه های رژیمی با احتیاط

آیا به صرف اینکه ادعا می شود این نوشیدنی ها فاقد کالری هستند می توان آن ها را با خیال راحت مصرف کرد؟ آیا این نوشیدنی ها باعث چاقی و آسیب به سوخت و ساز قند خون می شوند؟ نتایج بررسی های علمی جدید نیز به بحث های معمول در خصوص این نوشیدنی ها دامن می زند. نتایج برخی از این پژوهش ها نشان می دهند طرفداران نوشابه های رژیمی بیشتر از افرادی که نوشابه های معمولی می نوشند در معرض چاقی قرار دارند. نتایج بررسی های دیگر نیز حاکی از این است مصرف کننده های نوشابه های رژیمی به میزان 67 درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت قرار می گیرند.

بر اساس نظریه دیگری که ارائه شده است نوشیدنی های رژیمی پرزهای چشایی را به قند معتاد می کند. اما پژوهشی که در دانشگاه هاروارد روی 40000 نفر و به مدت 20 سال انجام شده رابطه ای بین نوشیدنی های رژیمی و ابتلا به دیابت نشان نداده است. اما زمانی که عواملی مانند شاخص توده بدن، سابقه خانوادگی و رژیم غذایی افراد در نظر گرفته می شود مصرف کننده های نوشابه های رژِیمی در مقایسه با افرادی که به سمت این نوشیدنی ها نمی روند چاق تر هستند. به طور کلی نه تنها به دیابتی ها بلکه به همه مردم توصیه می شود در مصرف نوشابه ها به طور کلی احتیاط کنند. مصرف روزانه این نوشیدنی ها از هر نوعی که باشد به ضرر سلامتی است.
مصرف نوشابه ها و آب میوه های صنعتی با احتیاط
هر قوطی کوچک از نوشیدنی های شیرین به طور متوسط 10 قاشق مرباخوری قند دارد. بنابراین بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید. این نوشیدنی ها همچنین خطر اضافه وزن و چاقی را بالا می برند. در بین دیگر اثرات منفی مربوط به این نوشیدنی ها می توان به فشارخون بالا و ابتلا به بیماری های قلبی اشاره کرد. یادتان باشد یک نوشیدنی شیرین به تنهایی در روز 150 کالری بیهوده به رژیم غذایی تان تحمیل می کند. همچنین باعث افزایش مصرف کربوهیدرات ها از 40 به 50 گرم می شود. در نتیجه قند خونتان با سرعت بالا می رود. نتایج بررسی های محققان دانشگاه هاروارد نشان می دهد که مصرف روزانه نوشیدنی های شیرین سالانه حدود 6 کیلوگرم به وزن اضافه می کند. به عقیده محققان قند (چه به صورت قند سفید معمولی یا شربت ذرت) باعث افزایش چربی دور شکم شده و التهاب و حالت مقاومت سلول های بدن نسبت به انسولین را افزایش می دهد. در نتیجه خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی نیز افزایش می یابد.

اگر شما از دیابت رنج می برید حتماً باید مصرف نوشیدنی های شیرین را کاملاً محدود کنید. یادتان باشد که کاهش وزن باعث بهبود سلامت عمومی تان می شود. عادت کنید نوشیدنی های سالم مصرف کنید تا کالری بیهوده وارد بدنتان نشود. نتایج پژوهشی که در دانشگاه کارولینای شمالی انجام شده نشان می دهد افرادی که مصرف نوشابه را قطع می کنند راحت تر به هدف کاهش وزن نزدیک می شوند. اگر شما عادت به مصرف روزانه و زیاد نوشابه دارید بهتر است هر هفته از میزان مصرفتان کم کنید. همچنین می توانید به جای نوشابه های معمولی از انواع رژیمی آن ها مصرف کنید تا میزان کالری و کربوهیدرات دریافتی تان تا حدودی کاهش پیدا کند. به تدریج نوشیدنی های سالم و کم شیرین را جایگزین نوشابه کنید. آب و آب گازدار می تواند شروع خوبی برای ترک نوشابه باشد.
آب میوه های طبیعی نیز با احتیاط
بدون شک مصرف آب میوه های سالم و خانگی برای سلامتی مفید است. اما سوال اینجاست آیا این نوشیدنی ها برای کنترل قند خون و وزن مناسب هستند؟ نتایج پژوهشی که در Diabetes Care به چاپ رسیده نشان می دهد مصرف روزانه و مرتب آب میوه ها نیز خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را (بخصوص در افرادی که زمینه ابتلا دارند) بالا می برد.

یادتان باشد میوه ها انتخاب بهتری از آب میوه ها هستند. 120 میلی لیتر آب پرتقال حاوی 56 کالری،12 گرم کربوهیدرات و در عین حال فاقد فیبر است. در حالی که یک عدد پرتقال کوچک و تازه 45 کالری، 11 گرم کربوهیدرات و 2 گرم فیبر دارد. این مقایسه ساده نشان می دهد که دیابتی ها باید نسبت به میزان کربوهیدرات ها و کالری نوشیدنی های مصرفی خود آگاهی داشته باشند.

افرادی که علاقه زیادی به آب میوه ها دارند بهتر است میوه های تازه مصرف کنند و یا گاهی به جای این نوشیدنی ها از آب سبزیجات کم نمک که حاوی کالری و کربوهیدرات های کمتری نسبت به آب میوه ها هستند استفاده کنند. اگر نمی توانید در مقابل هوس نوشیدن آب میوه خودداری کنید می توانید حدود 120 میلی لیتر از آن را به همراه غذای خود میل کنید. سپس بلافاصله قند خون خود را اندازه بگیرید و به مدت 3 تا 4 روز همین وعده غذایی را ادامه دهید. اگر قند خونتان بیش از 35 تا 50 واحد افزایش پیدا نکرده باشد مصرف میزان کمی آب میوه مجاز خواهد بود. اما بهترین کار این است که با پزشک خود مشورت کنید.
Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here