پنج کتابخانه برتر دنیا

102
Loading...
Loading...

graphicstock.com
graphicstock.com

اگر شما هم عاشق کتاب باشید یا اهل مطالعه و بررسی فرهنگ ملل مختلف باشید احتمالا کتابخانه ها و فروشگاه های کتاب هم می توانند برای تان جذابیت خاصی داشته باشند

آیا مجذوب عطر و بوی کتاب های قدیمی می شوید یا ساختمان های بزرگ و تودر تو کتابخانه ها شما را سحر می کنند؟ شاید جذابیت وسوسه انگیزی در خصوص دیدن کتابخانه ها در شهرها و فرهنگ های مختلف برای شما وجود داشته باشد. فضاهایی با معماری کهن یا ساختمان های مدرن و خاص می تواند برای هر توریستی دیدنی باشد. در این مقاله قصد داریم پنج تا از بهترین کتاب خانه های دنیا را به شما نشان بدهیم و با تاریخچه و قدمت آن ها آشنای تان کنیم. با همراه باشید.

کتابخانه ایالتی ویکتوریا در ملبورن، استرالیا

ملبون نقطه عطف و نمونه ای عالی از معماری و میراث فرهنگی این شهر است. کتاب خانه این شهر شامل ۲۳ ساختمان است که در یک بلوک قرار دارند. ساخت این کتابخانه از ۱۸۵۴ آغاز شد و برترین امکانات و ویژگی های میراث فرهنگی را از آن خود کرده است. از نظر بسیاری این کتابخانه بزرگ ترین کتابخانه دنیاست. این مکان که از دارایی های دولت استرالیا به شمار می رود دارای بیش از دو میلیون کتاب، صدها هزار نفر از نقشه ها، دست نوشته ها و روزنامه ها و انواع موارد های دیجیتال است. آثار موجود در این کتابخانه می توانند گویای فرهنگ ۱۵۰ سال گذشته باشند. یکی از ویژگی های برجسته این کتابخاانه سالن مطالعه گنبدی شکل آن است که سقف گنبدی خیره کننده ای دارد. این کتابخانه دارای سه گالری هنری است و بازی شطرنج و تماشای فیلم و نمایشگاه های آثار هنری را هم در خود دارد.

کتابخانه سلطنتی در کپنهاگ، دانمارک

این مکان که در پایتخت دانمارک جا خوش کرده است دارای آثار دانمارکی است که می تواند فرهنگ این ملت را به خوبی به شما نمایش دهد. قدیمی ترین کتابی که در این مکان نگه داری می شود قدمتی مربوط ب سال ۱۴۸۲ دراد. این کتابخانه در ساختمانی دایر گردیده که به الماس سیاه مشهور است. این ساختمان با مرمرهای سیاه و شیشه های خارجی ساخته شده است. این ساختمان هشت طبقه بوده و دیوارهای موجی شکل دارد که در سقف آن می توانید شاهد یک نقاشی آبرنگ زیبا باشید. این ساختمان فضای داخلی و چیدمان زیبا و خیره کننده ای دارد.

کتابخانه شهر اشتوتگارت در آلمان

یکی دیگر از کتاب خانه هایی که دارای یک معماری ساده اما مدرن است و احساس یک گالری هنری را به شما می دهد کتابخانه اصلی شهر آلمان است. این مکان به عنوان یک مرکز فرهنگی و فکری در این شهر تاسیس شد و با ساختمان سفید و خنثی ای که دارد توجه بسیاری از معماران و مردم عامه را به خود جلب کرد. این ساختمان دارای ۴ طبقه فضای مرکزی است که به عنوان قلب این کتاب خانه شناخته می شود و بالاتر از آن ساختمانی پنج طبقه و هرم مانند اتاق مطالعه این مجموعه می باشد.

کتابخانه مرکزی در سیاتل، واشنگتن

این ساختمان با طراحی خاصی که باعث می شود آن را به عنوان یک هتل درجه یک ببینید نه یک کتاب خانه قطعا تفاوت زیادی با دیگر کتاب خانه ها دارد. این مکان ۱۱ طبقه دارد و از شیشه و فولاد ساخته شده است. این ساختمان مدرن در سال ۲۰۰۴ ساخته شد. این کتابخانه دارای بیش از ۹۹۰۶ قفسه کتاب است که ظرفیت رو به رشدی هم داشته و می تواند باز هم کتاب های بیشتری را در خود جا دهد. این کتابخانه قدر است ۱.۴۵ میلیون کتاب را در خود نگه دارد.

کتابخانه قدیمی در کالج ترینیتی در دوبلین، ایرلند

کالج ترینیتی یکی از محبوب ترین مقصدهای توریستی در دوبلین است. این مکان اولین بار در قرن ۱۸ ساخته شد و با یک نسخه انجیل خطی که توسط راهبان سلتیک در سال ۸۰۰ ایجاد شده است اعتبار خود را تکمیل کرد. این مکان ۲۰۰۰۰۰ کتاب قدیمی دیگر را هم در خود جا داده است. از ویژگی های متمایز این مکان سقف بشکه مانند آن است که از داخل شبیه بدنه ی داخلی یک بشکه ی واقعی است. سنگ فرش های مرمر و راهرو مرکزی که تا ۲۰۰ فوت ارتفاع دارد می تواند نظر هر بیننده ای را به خود جلب کند.

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here